Atvieglo, samazini un ārstē

Vēnu mazspēja ir progresējoša slimība, kas ietekmē kāju vēnas un asinsriti.

Sekas var būt venozo asiņu sastrēgums kājās, kas var būt ļoti sāpīgs un traucējošs.

Smagas, sāpošas kājas

wave icon

Smagu, sāpošu un pietūkušu kāju cēlonis var būt šķidruma uzkrāšanās kājās, ja asinsrite nav tik laba kā tai vajadzētu būt. Pieaugošais šķidruma daudzums noved pie vēnu mazspējas - slimības, kas ietekmē kāju vēnas un ar laiku kļūst smagāka.

Veselas vēnas

Veselām vēnām ir mazi vārstuļi, kas novērš asins plūsmu pretējā virzienā

Bojātas vēnas

Kad vēnu iekšējās sieniņas ir bojātas un to vārstuļi nedarbojas, asinis atplūst atpakaļ vēnās, veidojas sastrēgums apakšstilbos un pēdās, vēnas paplašinās un ar laiku apgrūtinošie simptomi pieaug.

Traucētas asinsrites simptomi

wave icon

Pazīmju un simptomu kopums, kas var liecināt par traucētu asinsriti kājās.
Ja novērojat kādu no simptomiem, lūdzam konsultēties ar savu ārstu, jo laika gaitā simptomi var pasliktināties.

feet of a heavy painful swollen leg

Smagas, sāpošas vai sapampušas kājas

Nogurušas kājas

Sāpes vai krampji kājās

Zirnekļveida vai varikozas vēnas

Savlaicīga slimības atpazīšana atvieglo un paātrina ārstēšanu.

wave icon

Smagas, sāpošas un pietūkušas kājas var būt agrīna hroniskas vēnu mazspējas pazīme. Ja vēnu mazspēju neārstē, simptomu smagums var pieaugt un var parādīties zirnekļveida vēnas, varikozas vēnas un kāju čūlas. Atšķirīgās slimības stadijas var aprakstīt kā C0-6 pakāpes, atkarībā no tālāk minēto simptomu smaguma:

stadija 0

Smagas, sāpošas kājas

image

Uzzināt vairāk

stadija 0

Smagas, sāpošas kājas

Sākotnējā stadijā nav redzamu vēnu slimības pazīmju. Tomēr vēnu iekšpusē veidojas bojājumi. Tas noved pie venozā atviļņa (asins plūsmas nepareizā virzienā), tāpēc ir jāuzsāk ārstēšana arī tad, ja vienīgie simptomi ir smagas un sāpošas kājas.

image

Aizvērt

stadija 1

Zirnekļveida/tīklveida vēnas

image

Uzzināt vairāk

stadija 1

Zirnekļveida/tīklveida vēnas

Sākotnējo simptomu ignorēšana izraisa slimības progresēšanu - bojātu asinsvadu vai zirnekļveida un redzamu vēnu parādīšanos. Ne vienmēr tās sāp, bet tās ir svarīgs kāju vēnu problēmu indikators. Ir svarīgi neignorēt šo agrīno pazīmi, jo slimība var progresēt.

image

Aizvērt

varices visibles en la pierna

stadija 2

Redzamas varikozas vēnas

image

Uzzināt vairāk

stadija 2

Redzamas varikozas vēnas

Neārstēta 1.stadija pāriet 2.stadijā, kad vēnas paplašinās, iestiepjas un kļūst izlocītas. Šīs redzamās un izspiedušās vēnas ir nepārprotams hroniskas vēnu mazspējas simptoms.

image

Aizvērt

stadija 3

Potīšu un kāju tūska

image

Uzzināt vairāk

stadija 3

Potīšu un kāju tūska

Tūska (pietūkums) 3.stadijā var rasties no spiediena paaugstināšanās, kā arī vēnu sieniņu un vārstuļu bojājuma izraisītas noplūdes rezultātā.

image

Aizvērt

stadija 4

Ādas izmaiņas

image

Uzzināt vairāk

stadija 4

Ādas izmaiņas

Traucētas asinsrites sekas var novest pie 4.stadijas, ko raksturo ādas krāsas izmaiņas - tumšāka āda (hiperpigmentācija) ap potītēm, apsārtums, sausa āda, nieze (venozā ekzēma), mīksto audu sacietēšana un bālganu plankumu veidošanās.

image

Aizvērt

stadija 5

Sadzijušas čūlas

image

Uzzināt vairāk

stadija 5

Sadzijušas čūlas

5.stadiju raksturo sadzijuši ādas rajoni, ko sauc par čūlām. Tās var būt sāpīgas un ietekmēt dzīves kvalitāti, apgrūtinot staigāšanu.

image

Aizvērt

stadija 6

Vaļējas (nesadzijušas) čūlas

image

Uzzināt vairāk

stadija 6

Vaļējas (nesadzijušas) čūlas

Šajā stadijā uz kājām ir nesadzijušas brūces, ko sauc par čūlām. Asinsrite ir vēl vairāk pasliktināta un pieaug kapilāru sieniņu caurlaidība. Par ārstēšanu vienmēr konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu

image

Aizvērt

Ja jums ir kāda no šīm pazīmēm un simptomiem, dodieties pie ārsta, lai noteiktu diagnozi. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par jums piemērotāko ārstēšanu

Savlaicīga slimības atpazīšana atvieglo un paātrina ārstēšanu. Atbilstoši rīkojoties, var būtiski samazināt iespējamo slimības progresēšanu un tās ietekmi uz ikdienas dzīvi. Par ārstēšanu vienmēr konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu

KONTROLĒJAMIE RISKA FAKTORI

Ilgstoša stāvēšana kājās

Aptaukošanās

NEKONTROLĒJAMIE RISKA FAKTORI

Vecums

Dzimums

Iedzimtība

Asinsriti ietekmējošie faktori

wave icon

Hroniskai vēnu mazspējai ir vairāki galvenie riska faktori, no kuriem dažus var kontrolēt, bet citus ir iespējams ietekmēt.

wave icon

Sievietes parasti ir pakļautas lielākam riskam, kā arī ģimenes slimību vēsture vai vienkārši novecošana, var palielināt simptomu parādīšanās iespēju.

Dzīvesveida faktori, kurus iespējams novērst, piemēram, liekais svars un mazkustīgums, var palielināt risku saslimt ar vēnu problēmām. Īpaši pakļauti riskam ir tie, kuriem ilgstoša stāvēšana un sēdēšana ir daļa no profesionālās darbības, piemēram, medmāsas, skolotāji un apkalpojošā sfērā strādājošie.

Padomi veselām kājām

wave icon

Ikdienā piekopjot vienkāršus ieradumus un uzturot veselīgu dzīvesveidu, ir iespējams pasargāt kājas no diskomforta, ko rada šķidruma uzkrāšanās kājās, un no bojājumiem, ko tas laika gaitā var nodarīt vēnām:

Esiet aktīvi

Regulāras fiziskās aktivitātes uzlabo asinsriti, kā arī kāju muskuļu tonusu

Valkājiet kompresijas zeķes

Konsultējieties ar ārstu par jums atbilstošāko zeķu izvēli

Uzturiet normālu svaru

Uzmanīgi sekojiet ķermeņa svara izmaiņām, jo aptaukošanās sekmē kāju vēnu vārstuļu bloķēšanos vai to darbības vājināšanos

Pēc iespējas izvairieties no augstpapēžu apaviem

Labāk izvēlieties apavus ar vidēji augstu nevis augstu papēdi

Valkājiet brīvu apģērbu

Izvairieties no cieši pieguļoša apģērba valkāšanas, kas var ierobežot asinsriti kājās un palielināt hroniskas vēnu mazspējas risku

Uzturieties vēsumā

Karstumā vēnas paplašinās, kas var sekmēt asinspieplūdumu pēdām, tāpēc rodas smaguma un noguruma sajūta kājās

Regulāri kustieties

Izvairieties no ilgstošas sēdēšanas vai stāvēšanas, lai novērstu asiņu nonākšanu kāju vēnu baseinā un sekmētu asinsplūsmu uz sirdi.

Paceliet kājas uz augšu

Turiet kājas paceltas un izvairieties no kāju sakrustošanas, lai sekmētu asinsplūsmu uz sirdi atpūtas laikā

Papildus dzīvesveida izmaiņām, simptomu atvieglošanai var izmantot krēmus un gēlus, konsultējoties ar veselības speciālistu.

Biežāk uzdotie jautājumi

wave icon

Hroniskas vēnu mazspējas ārstēšana ir ļoti nozīmīga, lai saglabātu veselas kājas. Dodieties pie ārsta, lai noteiktu diagnozi vai , ja domājat, ka slimība progresē. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par jums piemērotāko ārstēšanu.

Vai Detralex iegādei nepieciešama recepte?

Detralex ir pieejams bez receptes. Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam

Kā Detralex darbojas?

Detralex ir venotonisks (palielina vēnu tonusu) un asinsvadus aizsargājošs (palielina mazo asinsvadu pretestību) līdzeklis. To iesaka venozās asinsrites traucējumu (pietūkušas kājas, sāpes, krampji naktī, smaguma sajūta kājās, trofikas traucējumi) gadījumā un hemoroīdu izraisītu simptomu ārstēšanai.

Kas ir Detralex?

Detralex ir mikronizēta attīrīta flavonoīdu frakcija, kas sastāv no 90% diosmīna (diosminum) un 10% flavonoīdu hesperidīna (hesperidinum) veidā. Viena tablete satur 500 mg aktīvās vielas.

Ko nozīmē mikronizēts?

Komponentus attīra un mikronizācijas procesā sasmalcina, un šajā procesā daļiņas lielā ātrumā saduras viena ar otru, pārvēršoties sīkākās daļiņās, mazākās par 2 mikrometriem. Rezultātā uzlabojas uzsūkšanās.

Kā pareizi lietot Detralex pie Vēnu mazspējas?

2 tabletes dienā. Zāles iesaka lietot katru dienu, lietojot abas tabletes vienā reizē vai devu sadalot 2 daļās – lietošanai pusdienu un vakariņu laikā.

Kā pareizi lietot Detralex hemoroīdu ārstēšanai?

Pirmās 4 dienas pa 6 tabletēm dienā, tad nākamās 3 dienas pa 4 tabletēm dienā. Ja slimības pazīmes ātri neizzūd, Jums jāvaicā padoms ārstam.

Vai Detralex var lietot kopā ar citiem medikamentiem?

Ar Detralex nav veikti mijiedarbības pētījumi. Pēc zāļu pēcreģistrācijas pieredzes līdz šim nav ziņots par klīniski nozīmīgu zāļu mijiedarbību. Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes

Kādas ir Detralex blakusparādības?

Tāpat kā citas zāles, Detralex var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Aprakstītas šādas blakusparādības, kuru dēļ ārstēšana nekad nav bijusi jāpārtrauc. • Bieži sastopamas blakusparādības (rodas mazāk nekā 1 no 10 zāļu lietotājiem, bet vairāk nekā 1 no 100 zāļu lietotājiem): caureja, gremošanas traucējumi, slikta dūša un vemšana. • Retāk sastopamas blakusparādības (rodas mazāk nekā 1 no 100 zāļu lietotājiem, bet vairāk nekā 1 no 1000 zāļu lietotājiem): kolīts. • Reti sastopamas blakusparādības (rodas mazāk nekā 1 no 1000 zāļu lietotājiem, bet vairāk nekā 1 no 10 000 zāļu lietotāju): reibonis, galvassāpes, nespēks, izsitumi, nieze, nātrene. • Blakusparādību biežums nav zināms: sāpes vēderā, izolēta sejas, lūpu, acu plakstiņu tūska (pietūkums). Izņēmuma gadījumos Kvinkes tūska (strauja sejas, lūpu, mutes, mēles vai rīkles tūska, kā rezultātā var rasties elpas trūkums).

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā, lietojot Detralex, nepieciešama šādos gadījumos:

hemoroīdi: ja slimības pazīmes ātri neizzūd, Jums jāvaicā padoms ārstam; venozās asinsrites traucējumi: visiedarbīgākais šīs ārstēšanas veids ir tās kombinēšana ar veselīgu dzīvesveidu. Izvairieties no uzturēšanās saulē, karstuma, ilgstošas stāvēšanas un liekā svara. Staigāšana un īpašu elastīgo zeķu valkāšana veicina asinsriti. Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

  1. Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines according to scientific evidence. International Angiology. June 2018;37(3):181-254

2024