Pazīmes un simptomi
21.03.2025.
Hemoroīdi: mīti un patiesība, ko vajadzētu zināt
Hemoroīdi ir izplatīta, bet bieži nepareizi izprasta veselības problēma, tādēļ sabiedrībā diemžēl pastāv gana daudz mītu, kas var radīt nevajadzīgu satraukumu. Kaut arī šī tēma daudziem šķiet neērta, vilcināšanās meklēt risinājumu var izraisīt simptomu pasliktināšanos un sarežģīt ārstēšanu, tādēļ šajā rakstā kliedēsim dažus no visbiežāk sastopamajiem mītiem par hemoroīdiem un skaidrosim, kā tad ir patiesībā.
Mīts #1: Hemoroīdi rodas tikai gados vecākiem cilvēkiem
Patiesība: Hemoroīdi var attīstīties arī jauniem, ne tikai vecāka gadagājuma cilvēkiem. Lai gan ar gadiem risks palielinās, arī jaunākiem cilvēkiem var rasties šī problēma, īpaši, ja tiek piekopts neveselīgs uzturs, smags fiziskais darbs, ikdienā ir ilgstoša sēdēšana. Arī grūtniecēm hemoroīdi ir bieži sastopama problēma, jo grūtniecības laikā palielinās spiediens uz iegurņa zonu.
Mīts #2: Hemoroīdi rodas tikai tiem, kuriem nav aktīvs dzīvesveids
Patiesība: Lai gan sēdošs darbs un mazkustīgs dzīvesveids patiesi ir riska faktori, tomēr hemoroīdi var parādīties arī tiem, kuri nodarbojas ar smagu fizisko darbu vai intensīvi sporto, jo pārmērīga slodze var izraisīt spiedienu uz vēnām. Sabalansēta un organismam atbilstoša fiziskā slodze ir pamatnosacījums, ko vajadzētu ievērot.
Mīts #3: Vienīgais risinājums ir operācija
Patiesība: Viegliem un vidēji smagiem hemoroīdu gadījumiem operācija nav obligāta. Dzīvesveida maiņa, pareizs uzturs, medikamenti un lokāli lietojami līdzekļi bieži vien sniedz efektīvu atvieglojumu. Smagākos gadījumos, kad hemoroīdi izraisa pastāvīgas sāpes, asiņošanu vai trombozi, var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Tāpēc – jo ātrāk tiek uzsākta ārstēšana, jo lielāka iespēja izvairīties no operācijas.
Mīts #4: Hemoroīdi rodas no sliktas higiēnas
Patiesība: Hemoroīdu attīstībai nav tiešas saistības ar personīgo higiēnu. Tie rodas no vēnu paplašināšanās taisnajā zarnā un ap anālo atveri, kas var būt saistīts ar spiediena palielināšanos, nevis ar higiēnas trūkumu. Tomēr der atcerēties, ka rūpīga higiēna var palīdzēt novērst diskomfortu un infekcijas risku, kas saistīts ar jau esošiem hemoroīdiem.
Mīts #5: Pikanti ēdieni izraisa hemoroīdus
Patiesība: Lai gan pikants ēdiens var izraisīt taisnās zarnas kairinājumu, īpaši, ja hemoroīdi jau ir attīstījušies, tas nav galvenais iemesls to veidošanai. Lielāks risks rodas no zema šķiedrvielu daudzuma uzturā, kas izraisa aizcietējumus un palielina spiedienu uz taisno zarnu. Tāpēc, lai izvairītos no hemoroīdiem, svarīgāk ir uzturā iekļaut šķiedrvielām bagātus produktus, piemēram, dārzeņus, augļus un pilngraudu produktus.
Mīts #6: Ja nav asiņošanas, tad tie nav hemoroīdi
Patiesība: Asiņošana ir viens no hemoroīdu simptomiem, taču ne vienmēr tā parādās. Hemoroīdi var izraisīt niezi, pietūkumu, sāpes un diskomfortu, īpaši sēžot vai veicot fiziskas aktivitātes. Ir svarīgi atcerēties, ka hemoroīdiem ir dažādas stadijas – sākotnēji tie var būt nelieli un neizraisīt būtiskus simptomus, bet, ja netiek laikus ārstēti, tie var progresēt un radīt nopietnākas problēmas.
Izprotot patiesību par hemoroīdiem un ievērojot veselīgus dzīvesveida paradumus, ir iespējams gan novērst to rašanos, gan efektīvi ārstēt jau esošos simptomus. Tāpēc galvenais ieteikums – nebaidīties un nevilcināties, bet gan rīkoties jau laikus. Ja rodas aizdomas par hemoroīdiem, vislabāk ir konsultēties ar ārstu, lai saņemtu piemērotu ārstēšanu.
Pārskatīšanas datums: 24.03.2025.
2025