Pazīmes un simptomi

8/31/2022

Hemoroīdu ārstēšana un profilakse

Runājot par hemoroīdiem, mēs tos parasti saistām ar dažādiem specifiskiem simptomiem, piemēram, niezi, sāpēm, tūsku, dedzināšanas sajūtu un/vai asiņošanu, tomēr patiesībā hemoroīdi ir ikvienam – neatkarīgi no tā, vai cilvēkam ir minētie simptomi.

Hemoroīdi ir taisnās zarnas un anālās atveres asinsvadi. To funkcija ir ne tikai šī reģiona apasiņošana, bet arī defekācijas atvieglošana un izkārnījumu aizturēšana. Simptomi rodas tad, kad ir radies šo asinsvadu un to apkārtējo audu iekaisums, kā arī ir paplašinājušies minētie asinsvadi.

Iemesli ir piepūle vēdera izejas laikā, īpaši pacientiem, kam ir hronisks aizcietējums, ilgstoša stāvēšana kājās vai sēdēšana, kas traucē asiņu atteci, liekais svars, piepūle dzemdību laikā un grūtnieču dzemdes spiediens uz perianālo reģionu.

Vai varu ko darīt, lai neparādītos hemoroīdi?

Hemoroīdu parādīšanās nepieļaušana ne vienmēr ir iespējama. Tie ir atkarīgi ne tikai no ārējiem faktoriem, bet daļēji arī no pārmantotiem gēniem. Citiem vārdiem sakot, ja jūsu tēvs vai māte cieš vai ir cietuši no hemoroīdiem, ir lielāka iespējamība, ka tā būs arī jums.

Tomēr ir pasākumi hemoroīdu profilaksei vai vismaz to parādīšanās aizkavēšanai, piemēram, izvairīšanās no liekā svara uzkrāšanās, veselīgs dzīvesveids un uzturs, kas kavē aizcietējuma rašanos (liela šķidrumu daudzuma dzeršana un uztura papildināšana ar produktiem, kas satur daudz šķiedrvielu). Tas arī palīdz atvieglot vēdera izeju bez piepūles un bez pārmērīga spiediena, slaukoties ar papīru, tomēr vislabāk ir nomazgāties ar ūdeni vai izmantot mitrās salvetes.

Kafija, alkoholiskie dzērieni, tabaka un asi ēdieni var izraisīt hemoroīdu simptomus. Tādēļ tie jālieto uzmanīgi, īpaši ja jums ir tendence uz hemoroīdu bojājumiem. Ja ilgstoši jābūt vienā pozā, piemēram, darbā, ieteicams vismaz reizi stundā izkustēties vai mazliet pastaigāties.

Vai tad, ja ir iekaisuši hemoroīdi, jāizvairās no fiziskas slodzes?

Ja jums ir hemoroīdi, no sportošanas nav jāizvairās. Spānijas ģimenes un kopienas aptieku biedrība iesaka 30 minūtes fiziskas slodzes vismaz piecas dienas nedēļā. Tas ir pareizi, tomēr ir daži sporta veidi, ar kuriem acīmredzamu iemeslu dēļ jānodarbojas piesardzīgi.

Hemoroīdu ārstēšana

Papildus ieteiktiem ar higiēnu un uzturu saistītiem pasākumiem hemoroīdu parādīšanās profilaksei ir ieteicamas sēdvannas 10–15 minūtes pēc vēdera izejas.

Ir pieejamas arī zāles – tabletes, krēmi un ziedes.

 
 

 

 

2024